About

Committees

AGU Hydrology Section Standing, Technical & Advisory Committees

The Hydrology section has a very active group of technical and standing committees, which is where much of the planning for section activities takes place. The wide range of activities offered by the section is due in large part to the work of the many dedicated committee chairs and members. Technical committees initiate most of the section’s special sessions at AGU meetings. For information on the work of a committee, how to make suggestions for special sessions, or how to join a committee, contact the committee chair.

Executive Committee

Ana Barros

President: Ana Barros

University of Illinois Urbana-Champaign
Civil & Environmental Engineering
Urbana, IL 61801-2352
Email 

John Selker

President-Elect: John Selker

Oregon State University
Crop and Soil Science Department
Corvalis, OR 97331
Email | Phone: +1 541 737 2082

Scott Tyer

Past-President: Scott Tyler

University of Nevada, Reno
Dept. of Geological Sciences and Engineering
Reno, NV 89557
Email | Phone: +1 775 784-6250

Shirley Papuga

Secretary: Shirley (Kurc) Papuga

Wayne State University
Department of Environmental Science & Geology
Detroit, MI 48201
Email | Phone: +1 303 332 7575

Georgia Destouni

Editor in Chief for Water Resources Research: Georgia Destouni

Stockholm University
Physical Geography

Stockholm, Sweden SE-106 91
Email

Theresa Blume

Section Liason: Theresa Blume

GFZ- German Research Centre for Geosciences
Section of Hydrology
Telegrafenberg
14473 Potsdam, Germany

 Email | Phone: +49 331 288-1512

xuDjFnkSCaUEI9Z4VNL0_citations-T.jpeg

Student Representative: Dan Myers

Indiana University Bloomington
Department of Geography
Bloomington, IN 47405
Email

DOrD2iTcRj2c359jQZRc_1801011_BH_020_Hamid_Moradkhani-800x1000-1-M.jpeg

Fall Meeting Program Chair: Hamid Moradkhani

The University of Alabama
Box 870205, Tuscaloosa AL 35487
Email

Masih Eghdami

Web Editor: Masih Eghdami

National Center for Atmospheric Research
Research Application Lab
Boulder, CO 80305
Email

Technical Committees

Precipitation

Brenda Dolan (Chair), Colorado State University
Lisa Milani (Deputy Chair), NASA Goddard

Committee Members 
View Website

Water & Society

Megan Konar (Chair), University of Illinois, Urbana-Champaign
Marc Müller (Deputy Chair), Notre Dame

Committee Members


    Groundwater

    Jenny Druhan (Chair), University of Illinois Urbana Champaign
    Pania Newell (Deputy Chair), University of Utah
    Christine Hatch (Committee Past Chair), U of Massachusetts-Amherst

    Committee Members

    View Website


    Unsaturated Zone

    Joaquin Jimenez-Martinez (Chair), Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology
    Veronica Morales (Deputy Chair), University of California – Davis

    Committee Members View Website


      Ecohydrology

      Salli Dymond (Chair), University of Minnesota 
      Cynthia Gerelain-Safdi (Deputy Chair), UC Berkeley

      Committee Members

      View Website


      Hydrologic Uncertainty

      Xingyuan Chen (Chair), Pacific Northwest National Laboratory
      Lucy Marshall (Deputy Chair), University of New South Wales

      Committee Members

      View Website


      Water Quality

      Admin Husic (Co-Chair),  University of Kansas
      Dipankar Dwivedi (Co-Chair), Lawrence Berkeley National Laboratory

      Committee Members 


      View Website


      Large-Scale Field Experimentation

      Chad Higgins (Past Chair), Oregon State University



      Hydrogeophysics

      Adam Mangel (Chair), PNNL
      Qifei Niu (Deputy Chair), Boise State

      Committee Members
      View Website

      Catchment Hydrology (formerly Surface Water)

      Genevieve Ali (Chair), University of Guelph
      Matthias Sprenger (Deputy Chair), LBNL

      Committee Members

      Remote Sensing

      Iva Mladenova (Chair), NASA/GSFC
      Hatim Geli (Deputy Chair), New Mexico State Univ.
      Manuela Girotto (Deputy Chair), University of California at Berkeley

      Committee Members

      Soil Systems & Critical Zone Processes

      Kathe Todd-Brown (Chair), University of Florida
      Jingyi Huang (Debuty Chair), University of Wisconsin-Madison

      Committee Members

      View Website


      Standing Committees

      Hydrologic Sciences Award Committee

      (formerly the Horton Award)


      Horton Research Grant Committee

      (for Ph.D. Students)


      Paul Witherspoon Mid-Career Lecturer in Hydrologic Sciences Award Committee 


      Nominations Committee


      Fall Meeting Program Committee


        Hydrology Section Student/Early Career Committee

        Dan Myers (Chair, 2022-2023), Indiana University Bloomington
        Danyka Byrnes (Chair-Elect, 2022-2023), University of Waterloo

        Committee Members

        Early Career Hydrologic Sciences Award Committee


        Fellows Committee


        Langbein Lecture Award Committee


        Outstanding Student Presentation Award Committee



        Frontiers in Hydrology 2022 Committee


        Justice, Equity, Diversity, Inclusivity (JEDI)

        Caitlyn Hall (Chair), University of Arizona
        Briana Wyatt (Chair-elect), Texas A&M University

        Committee Members
        View Website